Bild: Plani sekret i Putinit për Iranin

fustane me qera

“Plani sekret i Putinit për Iranin”, shkruan gazeta gjermane Bild në titullin e saj dhe shpjegon arsyet e përfshirjes së presidentit rus në përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme .

“Irani po bombardon Izraelin. Bota po e shikon me frymë të lodhur dhe një njeri është i emocionuar, lideri rus Vladimir Putin. Për të, përshkallëzimi në rajon po shkon pikërisht sipas planit.

Siç raporton eksperti ushtarak rus Carlo Massala në gazetën BILD, “është e mundur që Kremlini të ketë një interes në konfliktin në Lindjen e Mesme. I cili mund të jetë i paparashikueshëm.

Ky konflikt po lidh forcat amerikane dhe po gërryen dollarët amerikanë, të cilët, në rrethana të tjera, mund të mbështesin mbrojtjen e Ukrainës”.

Është e sigurt, siç shkruan Bild, se Rusia ishte e informuar për synimet iraniane. Moska gjithashtu do të kishte mundësinë të ndikojë në Iran nëse një veprim i tillë do të ishte kundër interesave ruse. Por Rusia nuk e bëri këtë.

Nxitja për të vazhduar përshkallëzimin e tensionit në rajon

Fakti që Rusia qëndron pas mullahëve u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën.

Edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje “të gjitha palëve” të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. Përkundrazi, thekson botimi gjerman.

Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme, regjimi i Moskës ra në anën e mullahëve ultra-islamikë. Moska besonte se ata kishin nisur një kundërsulm legjitim. Kjo pasi Izraeli kishte vrarë më parë oficerë të lartë të Gardës Revolucionare iraniane në Damask më 1 prill.

Ministria ruse gjithashtu vuri në dukje se Moska kishte paralajmëruar prej kohësh se konfliktet e pazgjidhura në Lindjen e Mesme.

Pa përmendur se milicitë e Iranit (duke përfshirë Hezbollahun, Hamasin, Houthis) janë ata që rrethojnë Izraelin në kufijtë e tij.

Më 7 tetor 2023, Hamasi sulmoi Gazën duke masakruar mbi një mijë izraelitë (ditëlindja e Putinit). Atë ditë presidenti rus fryu 71 qirinj.

Share This Article
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com