Pasi piu kafe dhe raki, Thoma Mastora vrau me sende të forta çiftin në Dropull, të moshuarve iu gjetën në banesë 5 milion lekë, policia zbardh detajet

fustane me qera

Vetëm tre ditë pas ngjarjes makabre të vrasjes së çiftit të moshuar në Dropull, të qarkut Korçë, uniformat blu kanë zbardhur ngjarjen si dhe kanë arrestuar 69-vjecarin, Thoma Mastora. Raportohet se 69-vjeçari ka qenë për herë të fundit në banesën e çiftit, ku ka pirë kafe dhe raki më ata dhe pas një konflikti të çastit i ka qëlluar për vdekje me sende të forta.

Burime policore bëjnë me dije se shkaku i krimit dyshohet të ketë qenë synimi i autorit të krimit që të marrë pronat (tokat) e çiftit të moshuarve në fshatin Bridishtë. Nga një konflikt i momentit ka përshkallëzuar deri në përdorimin e mjeteve të forta duke lënë të pajetë Kosta e Kleoniqi Ilia, 80 e 84 vjeç, në banesën e tyre dhe më pas është larguar nga vendngjarja.

Burime paraprake nga vendngjarja deklarojnë se në banesën e çiftit të moshuarve janë gjetur 5 milionë lekë të reja, ndërsa autori rezulton i dënuar më parë për vjedhje.

Për zbardhjen e ngjarjes, policia ka shoqëruar dhe pyetur 35 persona, ndërsa alarmi që ngriti motra e Kleoniqi Ilia zbuloi ngjarjen e rëndë. Ajo nuk kishte mundur të lidhej në telefon me të motrën dhe kishte njoftuar fqinjën, ndërsa kjo e fundit e gjeti çiftin të vdekur në banesë.

Uniformat blu arrestojnë autorin

Sakaq, burime bëjnë me dije se policia ditën e djeshme ka arrestuar autorin e krimit, Thoma Mastora. Raportohet se pas ekzaminimit të provave biologjike nga policia shkencore është identifikuar dhe arrestuar autori i vrasjes së Kosta dhe Kleoniqi Ilia, 84 dhe 88 vjeç.

Kujtojmë se autori i krimit makabre ditën e ngjarjes (2 Maj 2024), ka shkuar në banesën e çiftit të moshuarve, aty ku dyshohet se edhe ka pirë kafe me këto të fundit dhe më pas i vrarë me sende të forta. E moshuara u gjet e pajetë në banesë, ndërsa 84 vjeçari u gjet i vdekur në oborrin e banesës së tyre.

Shkaku i krimit dyshohet të ketë qenë synimi i autorit të krimit që të marrë pronat (tokat) e çiftit të moshuarve në fshatin Bridishtë. Sipas banorëve të zonës thuhet se autori njihet si njeri problematik, ku është bërë disa herë pjesë e konflikteve në fshatin Bodrishtë.

Ai është trajtuar 3 herë në spitalin psikiatrik në Vlorës. 69-vjeçari është nga Portëza e Fierit dhe është martuar në fshatin Bodrishtë në maj të vitit 1989. Me fillimin e ndryshimeve politike Thomai shkon në Greqi së bashku me gruan. Për shkak që të përfitonte dokumente greke ai merr mbiemrin e bashkëshortes Mastora.

Dyshohet se e ka ndryshuar edhe emrin pasi më parë e ka pasur Petrit. Ndaj tij rëndon akuza penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe municionit”, pasi në momentin e arrestimit i është gjetur një sasi municioni luftarak, si edhe mjeti më të cilin ka vrarë të moshuarit që është dërguar për ekzaminime të mëtejshme në Institutin e Policisë Shkencor.

Reagimi i Policisë

Drejtori i Policisë së Gjirokastrës, Ardian Çipa në një deklaratë për mediat të mbajtur ditën e djeshme zbuloi detaje të reja nga ngjarja, ndërsa përjashtoi pistën e vjedhjes në banesë, gjë e cila u dyshua që në momentet e para kur u zbulua dinamika e vrasjes.

Ai konfirmoi se të dy viktimave iu janë gjetur shenja dhune në kokë dhe në pjesë të tjera të trupit nga goditja me sende të forta. “Nga këqyrja sipërfaqësore e trupit të shtetasit Kosta dhe Kleoniqi Ilia u konstatuan shenja dhune në pjesë të ndryshme të kokës dhe trupit.

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes, ambienteve të banesës dhe gjithë oborrit nuk u konstatuan shenja të vjedhjes apo të krijohej bindja se autorët mund të kishin ushtruar kontroll me qëllim gjetjen e vlerave monetare apo sende me vlerë që mund të posedoheshin nga viktimat”, tha Çipa në një deklaratë për mediat.

Deklarata e Drejtorit të Policisë së Gjirokastrës, Ardian Çipa

“Përshëndetje. Jam para jush për të bërë prezent rezultatet e një pune intensive hetimore për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur më datë 02.05.2024 në fshatin Bodrishtë të bashkisë Dropull ku u gjetën të pa jetë dhe me shenja dhune çifti i të moshuarve Ilia.

Më datë 02.05.2024 rreth orës 08:00 jemi njoftuar se në fshatin Bodrishtë/Dropull ishin gjetur nga bashkëfshatarët pa shenja jete dy shtetas në brendësi të banesës së tyre. Me marrjen e njoftimit shkuan menjëherë në vendngjarje shërbimet e policisë, drejtuesit e Drejtorisë Vendore të Policisë Gjirokastër dhe të Komisariatit të Policisë.

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes, ambienteve të banesës dhe gjithë oborrit nuk u konstatuan shenja të vjedhjes apo të krijohej bindja se autorët mund të kishin ushtruar kontroll me qëllim gjetjen e vlerave monetare apo sende me vlerë që mund të posedoheshin nga viktimat.

Nga veprimet hetimore të kryera me ekspertët kriminalistë dhe mjeko- ligjorë u arrit në konkluzionin se viktimat ishin goditur me sende të forta dhe prerëse duke u shkaktuar vdekjen. Për thellimin e hetimit u fiksuan dhe u morën për ekzaminime të mëtejshme sende dhe mjete të cilat dyshohej se kishin lidhje me rrethanat e ngjarjes dhe që ekzaminimi i të cilave do të identifikonte autorin dhe dokumentonte me prova ligjore.

Nga verifikimet paraprake, rezultoi se në brendësi të oborrit të banesës është gjetur i pajetë shtetasi Kosta Ilia 84 vjeç, lindur e banues ne Bodrishtë dhe në brendësi të banesës është gjetur e pajetë Kleoniqi Ilia 88 vjeçe, lindur e banuese në Bodrishtë.

Nga këqyrja sipërfaqësore e trupit të shtetasit Kosta dhe Kleoniqi Ilia u konstatuan shenja dhune në pjesë të ndryshme të kokës dhe trupit. Gjithashtu nga kontrolli i ushtruar në banesë u arrit të gjendej, fiksohej dhe sekuestrohej me cilësinë e provës materiale përveç provave të tjera dhe një vlerë e konsiderueshme rreth 5 milion lekë të reja që çifti i të moshuarave kishte në banesë.

Për sqarimin e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve u shoqëruan, u dhe pyetën për rrethanat e hetimit 35 shtetas. Në vijim të veprimeve hetimore dhe procedurale u bë ekzekutimi i urdhërit të Prokurorit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Gjirokastër për ndalimin e shtetasit: Thoma Mastora, 69 vjeç, banues në Bodrishtë/Dropull “, i dënuar më parë për vjedhje.

Gjatë kontrollit të banesës së 69 vjeçarit, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale sendin e dyshuar të krimit, një sasi municioni luftarak, një mjet prerës, dhe prova të tjera që janë dërguar për ekzaminim në Institutin e Policisë Shkencore.”

Share This Article
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com